Bölümlerin Puan Türleri için TIKLAYIN
TYT Puan Türü ve Bölümleri TIKLAYIN

LYS NEDİR? LİSANS YERLEŞTİRME SINAVI NEDİR?

Mrb arkadaşlar, şimdi Lisans Yerleştirme Sınavını bu konumuzda ele alalım. Anlamayan parmak kaldırsın sonra sınavın ilk 60. dakikasında dışarı çıkmaya çalışıp da çıkamaya bilirsiniz 🙂

LYS nedir?
LYS açılımı Lisans Yerleştirme Sınavı olup, üniversiteye geçiş için yapılan 2. ve son sınavdır. Bu sınava başvurabilmek için YGS sınavına girmeniz zorunlu olup, LYS‘ye başvurabilmek için gerekli baraj puanı geçmeniz gerekmektedir. Bu sınav sayesinde 4 yıllık lisans bölümlerine geçiş yapabilirsiniz. LYS çok oturumlu bir sınavdır, yani; LYS 1, LYS 2, LYS 3LYS 4 ve LYS 5 adı altında 5 tane sınav yapılmaktadır. LYS oturumlarını aşağıda detaylı bir şekilde açıklayalım 🙂

2017 LYS sınavında kaç tane açık uçlu soru var?
LYS sınavındaki kısa cevaplı(açık uçlu) soru sayısı:
> Matematik: 3 tane kısa cevaplı soru
> Türk Dili ve Edebiyatı: 2 tane kısa cevaplı soru
> Coğrafya 1: 1 tane kısa cevaplı soru
> Coğrafya 2: 1 tane kısa cevaplı soru
> Fizik: 1 tane kısa cevaplı soru
> Kimya: 1 tane kısa cevaplı soru
> Biyoloji: 1 tane kısa cevaplı soru
> Felsefe: 1 tane kısa cevaplı soru
> Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: 1 tane kısa cevaplı soru sorulacak.

2017 YGS ve LYS başvuru ve sınav tarihleri nelerdir?
2017 YGS ve LYS başvuru bilgileri: TIKLAYIN

LYS sınavına başvurabilmek için gerekli YGS baraj puanı kaç?
YGS sınavındaki herhangi bir puan türünden 180 ve üzeri puan almanız halinde LYS sınavına başvurabilirsiniz.

LYS 1 nedir?
LYS 1; Matematik Sınavı adıyla anılan; Matematik sorularından oluşan sınavın adıdır. Matematik testi 80 sorudan oluşur ve 135 dakika (2 saat, 15 dakika) süre tanınır. Tek oturumdan oluşan LYS 1 Matematik sınavında 2017 yılı itibariyle açık uçlu sorularda gelecek. Matematik Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olup,  adaylar sorunun cevabı olan rakamı cevap kâğıdının ilgili alanına yazacak ve kodlayacaklar. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır. Ayrıca açık uçlu sorular yanlış cevaplansa veya kodlama eksik yapılsada doğru cevapları götüremeyecek yani etkilemeyecektir. Bu sınavda ilk 100 dakika ve son 15 dakika sınavdan çıkamazsınız.

LYS 2 nedir?
LYS 2; Fen Bilimleri Sınavı adıyla anılan; Fizik, Kimya ve Biyoloji sorularından oluşan sınavın adıdır. Fizik testi 30 soru, Kimya testi 30 soru ve Biyoloji testi 30 sorudan oluşmaktadır. Her ders sınavı için 45’er dakika zaman verilmekte olup, soru kitapçıkları yine yukarıdaki gibi ayrı ayrı verilir. Her 45 dakika bitiminde diğer dersin soru kitapçığı dağıtılır ve kitapçığı verilen sınavın 45 dakikalık süresi başlar. Sonra olarak, biyoloji sınavının 45 dakikalık süresinin bitmesiyle LYS 2 sınavınız tamamlanmış olur. Ayrıca bu sınavda da Fizik, Kimya, Biyoloji testinin her birinde 1’er soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklar. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır. Bu sınavda ilk 105 dakika ve son 15 dakika sınavdan çıkamazsınız.

LYS 3 nedir?
LYS 3Edebiyat-Coğrafya Sınavı adıyla anılan; Türk Dili ve Edebiyatı ve Coğrafya-1 sorularından oluşan sınavın adıdır. Türk Dili ve Edebiyatı testi 56 sorudan oluşur ve 85 dakika (1 saat, 25 dakika) süre tanınır. Coğrafya-1 testi 24 sorudan oluşur ve 35 dakika süre tanınır. Türk Dili ve Edebiyatı Testinde 2 soru, Coğrafya-1 Testinde 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Adaylar bu soruların cevabını cevap kâğıdının ilgili alanında (cevap kâğıdının ön ve arka yüzünde) yazacak ve kodlayacaklar. Cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından okunacaktır. Doğru olarak yazılan ancak, kodlanmayan veya yanlış/eksik kodlanan cevaplar işleme alınmayacaktır.

LYS 3 sınavlarının da kitapçıkları ayrı olup, önce Türk Dili ve Edebiyatı soru kitapçığı dağıtılır, 85 dakikalık süre bitiminde kitapçıklar toplanıp; Coğrafya-1 soru kitapçıkları dağıtılır, Coğrafya-1 sınavınında 35 dakikalık süresi bitip, kitapçıkların toplanmasıyla artık LYS 3 sınavınız da bitmiştir. Bu sınavda ilk 100 dakika ve son 15 dakika sınavdan çıkamazsınız.

LYS 4 nedir?
LYS 4; Sosyal Bilimler Sınavı adıyla anılan; Tarih, Coğrafya-2 ile Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularından oluşan sınavın adıdır. Tarih testi 44 sorudan oluşur ve 65 dakika süre tanınır. Coğrafya-2 testi 14 sorudan oluşur ve 20 dakika süre tanınır, Felsefe ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testi 32 sorudan oluşur ve 50 dakika süre tanınır. Tarih Testi ve Coğrafya-2 Testinin her birinde 1’er soru, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru, kısa cevaplı soru olacaktır. Bu sınavlarında soru kitapçıkları ayrı olup sırasıyla soru kitapçıkları dağıtılır ve her süre sonunda diğer dersin soru kitapçığı dağıtılır. Son olarak Felsefe ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testi süresinin dolmasıyla LYS 4 sınavınız da bitmiş olacaktır. Bu sınavda ilk 100 dakika ve son 15 dakika sınavdan çıkamazsınız.

LYS 5 nedir?
LYS 5; Yabancı Dil Sınavı adıyla anılan; Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerinden oluşan sınavın adıdır. Sınavda, aday hangi dil için sınava giriyorsa o dilin 80 sorudan oluşan soru kitapçığı verilir ve her dil için sınav süresi 120 dakikadır(2 saat). Yabancı Dil Testinde 3 soru, kısa cevaplı soru olacak olup, yukarıdaki işaretleme şartları bu sınav içinde geçerlidir. Aday testini bitirse bile ilk 90 dakika ve son 15 dakika sınavdan çıkamaz.

LYS sınavı kaç dakika sürüyor?
LYS 1 (Matematik) sınavı: 2 saat, 15 dakika sürüyor.
LYS 2 (Fizik-Kimya-Biyoloji) sınavı: 2 saat, 15 dakika sürüyor.
LYS 3 (Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1) sınavı: 2 saat sürüyor.
LYS 4 (Tarih-Coğrafya-2-Felsefe Grubu) sınavı: 2 saat, 15 dakika sürüyor.
LYS 5 (Yabancı Dil) sınavı: 2 saat sürüyor.

LYS sınavından erken çıkarsanız ne olur?
Bu konuda, soru kitapçığının arkasındaki maddelere göz attığımızda Sınavınızın geçerli sayılması, her şeyden önce, sınav kurallarına uymanıza bağlıdır. Kurallara aykırı davranışta bulunanların ve yapılacak uyarılara uymayanların kimlik bilgileri salon sınav tutanağına yazılacak ve sınavları geçersiz sayılacaktır. maddesinden de anlaşılacağı üzere, LYS sınavlarının türüne göre sınavın ilk x dakikası ve son x dakikası sınavdan çıkmanın yasak olduğu bir kural olduğuna göre, sınav görevlisi yukarıdaki maddeyi kullanarak, kural ihlalinden tutanak tutarak sınavınızın geçersiz sayılmasını sağlayabilir. Özet: sınavınız geçersiz sayılır.

LYS sınavlarında hangi derslerden sorular var ve kaç tane soru çıkıyor?
LYS 1: (*3)Matematik 80 soru
LYS 2: (*1)Fizik 30 soru – (*1)Kimya 30 soru – (*1)Biyoloji 30 soru
LYS 3: (*2)Türk Dili ve Edebiyatı 56 soru – (*1)Coğrafya-1 24 soru
LYS 4: (*1)Tarih 44 soru – (*1)Coğrafya-2 14 soru – (*1)Felsefe Grubu 32 soru
LYS 5: (*1)Yabancı Dil 80 soru var.
(*X) İşaretli olanlar, o sınavdaki çıkacak olan kısa cevaplı soru sayısıdır.

LYS sınavı zor mu, kolay mı?
Bu sorunun cevabı sizde saklı. Şöyle ki; siz karşınıza gelen her matematik sorusuna bir çözüm yolu buluyorsanız yolun yarısını geçmişsiniz demektir. Yolun diğer yarısı ise soru çözmedeki pratikliğiniz ile geçen zamandan ibaret. Eğer siz, bir bakışta bir matematik sorusunun çözüm yolunu hızlı bir şekilde hatırlayıp, kısa sürede soruyu çözüyorsanız, işlem pratiğiniz de varsa siz zaten amacınıza ulaşmışsınız demektir. Bu örnek sözel soruları içinde geçerli, örneğin siz çoğu şairi ile ilgili bilgileri biliyorsanız, Edebiyat sınavında gelecek olan şair sorularında o kadar şanslısınız demektir. Kısacası bir sınavın zor veya kolay olması size bağlı.

Bir de unutmadan, 2016 lys sınavında Edebiyat soruları klasik, kolay bilgilerden geldi, haliyle sayısalcılar bile Edebiyattan soru işaretleyebildi. Haliyle TM puan türlerindeki bölümü seçmek isteyen sayısalcılar bile sözelcileri geçti. Sayısalcılar hem sayısal hem sözel yaptı, sözelciler ise matematiği mantıkla halletmeye çalıştı. Artık ne kadar halledebildilerse;

LYS sınavından elde edilen puan türleri nelerdir?
LYS puan türleri: MF-1, MF-2, MF-3, MF-4, TM-1, TM-2, TM-3, TS-1, TS-2

Puan türleri ne demek ve yenir mi?
Bu sorunuza karşılık sizi Puan Türleri konumuza ışınlıyoruz: TIKLAYIN

 LYS de puan türlerine etki eden dersler nelerdir?
MF-1 puan türüne etki eden dersler ve bölümler: TIKLAYIN
MF-2 puan türüne etki eden dersler ve bölümler: TIKLAYIN
MF-3 puan türüne etki eden dersler ve bölümler: TIKLAYIN
MF-4 puan türüne etki eden dersler ve bölümler: TIKLAYIN
TM-1 puan türüne etki eden dersler ve bölümler: TIKLAYIN
TM-2 puan türüne etki eden dersler ve bölümler: TIKLAYIN
TM-3 puan türüne etki eden dersler ve bölümler: TIKLAYIN
TS-1 puan türüne etki eden dersler ve bölümler: TIKLAYIN
TS-2 puan türüne etki eden dersler ve bölümler: TIKLAYIN
N
ot: 
Yerleşmek istediğiniz bölümün puan türüne bakın, hangi dersler istediğiniz bölümün puan türüne daha çok etki ediyorsa o derse çalışın.

➡ Tüm puan türlerini görmek için TIKLAYIN

 LYS de kopya çekersem ne olur?
YGS
sınavı sırasında kopya çeken, çekmeye kalkışan, kopya veren, kopya çekilmesine yardım edenlerin kimlik bilgileri salon sınav tutanağına yazılır ve bu kişilerin sınavları geçersiz sayılır. Yapılan incelemede kopya çektikleri tespit edilen kişilerin ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlara 2 yıl boyunca başvurusu yasaklanabilecektir.

LYS den tercih edilebilecek bölümler nelerdir?
LYS puanı ile öğrenci alan üniversite bölümlerini görmek için TIKLAYIN
Not:
Aradığınız üniversite bölümünü, açılan sayfada “Bölüm Yaz” kısmına yazarak hemen ulaşabilirsiniz.

➡ Üniversite bölümlerinin hepsinin hangi puan türünden öğrenci aldıklarını öğrenmek için TIKLAYIN

LYS de baraj var mı?
Lys sınavında, puan barajı yok; bölümlere göre başarı sırası baraj uygulaması var:
Hukuk tercih edebilmek için: ilk 150.000 içerisinde olmalısınız.
Mühendislik tercih edebilmek için: ilk 240.000 içerisinde olmalısınız.
Mimarlık tercih edebilmek için: ilk 200.000 içerisinde olmalısınız.
Tıp tercih edebilmek için: ilk 40.000 içerisinde olmalısınız.
Öğretmenlik tercih edebilmek için:  ilk 240.000 içerisinde olmalısınız.
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık tercih edebilmek için:  ilk 240.000 içerisinde olmalısınız.
Not: Mühendislik barajı şu bölümlerde uygulanmıyor: Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç.

2017 ygs lys baraj puanı

LYS sınavına girerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
-Yasak olan şeyler: Cep telefonu v.b tüm elektronik cihazlar, saat, güneş gözlükleri ile numarasız gözlükler, kolye, küpe, broş, toka, yüzük, bilezik, anahtar, anahtarlık, kalem, kalemtıraş, kağıt, cetvel,
+Serbest olan şeyler: Numaralı gözlük, alyans, kağıdı çıkarılmış su şişesi, basit başörtüsü iğnesi.

LYS sınavında, cevaplarımı kağıda yazıp dışarı çıkartabilirmiyim?
Cevapları herhangi bir şeye yazıp/işaretleyip dışarı çıkarmanız yasaktır.

LYS sınavında görevlilere soru sormak yasak mı?
Evet yasak. Sınav başladıktan sonra sınav görevlileriyle yüksek veya alçak sesle iletişim kurmak yasaktır. Sınav başlamadan önce aklınızdaki tüm soruları sorabilirsiniz. İddia tahminleri bile alabilirsiniz.

Bu kadar bilgiye rağmen hala LYS‘nin ne olduğunu anlamadıysanız, artık cep telefonuyla oynamaya ara verin, çünkü belli ki konstantrasyon diye bir şey kalmamış 😀 siz anlamayınca biz: TIKLAYIN

Lys nedir? Lys puan türleri nelerdir? Lys soru dağılımı nelerdir? Lys zor mu? Lys kolay mı? Lys den nerelere geçilir? Lys bölümleri nelerdir? Lysden tercih edilebilecek bölümler nelerdir? Lys sınavı ne kadar zor? Lys sınavı çok mu zor? Lys sınavında kopya çekmek? Lys baraj puanları kaç? Bu soruların cevaplarını yukarıdaki makalemde bulabilirsiniz 🙂