BÖLÜMLERİN PUAN TÜRLERİ: TIKLAYIN
TYT İLE ALAN BÖLÜMLER: TIKLAYIN
YENİ PUAN TÜRLERİ: TIKLAYIN
SÖZEL İLE ALAN BÖLÜMLER: TIKLAYIN
SAYISAL İLE ALAN BÖLÜMLER: TIKLAYIN
EŞİT AĞIRLIK İLE ALAN BÖLÜMLER: TIKLAYIN

Yeni TYT AYT YKS Puan Türleri

 2018-2019 TYT AYT YKS PUAN TÜRLERİ

-2018-2019 üniversiteye giriş sınavıyla birlikte eski puan türleri değişerek yerine; TYT-AYT yeni sınav sistemi ve YKS puan türleri geldi. Yeni YKS puan türleri 5 tane olup bunlar; Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık, Dil ve TYT olarak belirlendi. Hangi bölümler hangi puan türlerinden öğrenci alıyor ve eğitim süreleri ne kadar olduğuna dair detaylı bilgilere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Puan türü nedir?
Bir sınavın içeriğinde yer alan derslerin soruları farklı puanlar içermektedir. Örneğin; Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler soruları içeren bir derste, Türkçe ve Sosyal Bilimler içeren soruları doğru olarak cevapladığınız da Sözel puan türünüz yüksek gelirken, Matematik ve Fen Bilimleri sorularını doğru cevapladığınız da Sayısal puan türünüz yüksek gelecektir. Her iki alandaki cevaplarınızdan yapacağınız doğru netlerinde ise Eşit Ağırlık puan türünüz yüksek gelecektir. İşte puan türünün mantığı bu kadar basit. Aşağıda yazan puan türlerini tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ayrıca 2. oturum AYT sınavında, hangi derslerden hangi puan türlerine puan geldiğini içeren bilgi grafiği de işinize yarayacaktır:

 Üniversiteye geçişte her bölümün bir puan türü vardır ve bu puan türlerine göre yerleştirilirsiniz; fakat unutmayın ki aşağıdaki puan türlerinden yüksek almaya çalışırken 1. oturum TYT sınavını es geçmeyin. Yerleştirmelerde kullanılacak olan puanınız %40 TYT puanınız + %60 AYT puanınız = yerleştirme puanınız şeklinde oluşacak ve bu oluşan puana göre tercih ettiğiniz bölümlere yerleştirme işlemi gerçekleşecek.

2018-2019 TYT AYT YKS PUAN TÜRLERİ

TYT PUAN TÜRÜ VE BÖLÜMLERİTyt Puan Türü Hakkında Tüm Bilgiler SÖZEL PUAN TÜRÜ VE BÖLÜMLERİSözel Puan Türü Hakkında Tüm Bilgiler SAYISAL PUAN TÜRÜ VE BÖLÜMLERİSayısal Puan Türü Hakkında Tüm Bilgiler EŞİT AĞIRLIK PUAN TÜRÜ VE BÖLÜMLERİEşit Ağırlık Puan Türü Hakkında Tüm Bilgiler DİL PUAN TÜRÜ VE BÖLÜMLERİDil Puan Türü Hakkında Tüm Bilgiler

 

ESKİ PUAN TÜRLERİ

MF-1 PUAN TÜRÜ MF-2 PUAN TÜRÜ MF-3 PUAN TÜRÜ MF-4 PUAN TÜRÜ TM-1 PUAN TÜRÜ TM-2 PUAN TÜRÜ TM-3 PUAN TÜRÜ TS-1 PUAN TÜRÜ TS-2 PUAN TÜRÜ DiL-1 PUAN TÜRÜ DiL-2 PUAN TÜRÜ DiL-3 PUAN TÜRÜ YGS-1 PUAN TÜRÜ YGS-2 PUAN TÜRÜ YGS-3 PUAN TÜRÜ YGS-4 PUAN TÜRÜ YGS-5 PUAN TÜRÜ YGS-6 PUAN TÜRÜ

 

Puan türüne etki eden derslerin yüzde olarak oranları kaç? Hangi ders ne kadar etki ediyor? Tyt ve AYT puan türleri nelerdir? Hangi dersler etki ediyor? TYT ve AYT YKS puan türüne etki eden dersler neler? Hangi dersler puan türüne etki ediyor? TYT, AYT ve YKS puan türleri nelerdir? TYTden gelen, alınan puan türleri hangisi? AYTden gelen,alınan puan türleri hangisi?

Yayınlanma Tarihi:
YORUMLAR